Polecamy
Ścieżka powrotu
Treść strony
Miało być biało – czerwono, świątecznie i oryginalnie!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany ! – aż chciałoby się wykrzykiwać stojąc na deskach sceny szkolnej hali widowiskowo - sportowej! W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dokument ten pozostaje niedoścignionym wzorem konstytucjonalizmu oraz symbolem marzeń Polaków o niezawisłości państwa oraz prawach i wolnościach jego obywateli. Świętowanie w tradycyjny sposób tej ważnej rocznicy w czasie pandemii okazało się wręcz niemożliwe. Nie znaczy to jednak, że możemy zapomnieć o tak ważnej uroczystości. Tym bardziej musimy zadbać o zachowanie naszej tożsamości narodowej. Chcąc uczcić to wyjątkowe święto. Niestety, dzisiaj świat zatrzymał się na dłużej. Wystarczyła chwila, aby wszystko się zmieniło. Przed nami majowe święta, wielkie uroczystości, które również miały odbyć się w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie. Uroczystości szkolne zaplanowano na początek maja 2021 roku. Jak co roku w strojach galowych mieliśmy odśpiewać hymn państwowy, zostałby wprowadzony sztandar szkoły, całe święto rozpocząłby narrator, przyszliby zaproszeni goście. Potem, zapewne, nastąpiłaby część artystyczna, czyli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu naszych uczniów. Niestety, kolejny raz taka uroczystość w naszej szkole nie odbędzie się. Powodem takiej sytuacji jest panująca pandemia koronawirusa w naszym kraju, która krzyżuje wszystkie plany i uniemożliwia zorganizowanie tak wspaniałej uroczystości.
Jeśli nie można uczestniczyć w tak podniosłej uroczystości, to chociaż przypomnijmy pokrótce magią słów jak to było 230 lat temu. Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego. Tyle historia.
Swoim udziałem w Narodowym Święcie Konstytucji chcieliśmy zamanifestować uznanie dla twórców pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej ustawy zasadniczej, która była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczypospolitej. Byłaby to również dobra okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych i żywa lekcja historii Polski.
(Wojciech Birna)