Polecamy
Ścieżka powrotu
Treść strony
Prawdziwie świetne wieści nadchodzą z GDDKiA! A dotyczą one długo oczekiwanej przebudowy naszej "BERLINKI"...
Jest umowa na projekt rozbudowy DK22 między Czarną Wodą a Zblewem!
Rozpoczynają się prace nad projektem budowlanym dla rozbudowywanego odcinka drogi krajowej nr 22 z Czarnej Wody do Zblewa. Podpisana umowa przewiduje m.in. zaprojektowanie wzmocnionej konstrukcji i nawierzchni drogi oraz przebudowę skrzyżowań. W ramach inwestycji powstaną też nowe chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa.
W ramach podpisanej umowy zostanie przygotowany projekt budowlany wraz z materiałami do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz projekt wykonawczy. Umowa uwzględnia również przygotowanie materiałów przetargowych oraz pełnienie nadzoru autorskiego na etapie realizacji robót budowlanych na rozbudowywanej DK22 Czarna Woda - Zblewo o długości ok. 17,8 km.
Wykonawcą prac będzie Safege Oddział w Polsce. Koszt prac projektowych wyniesie ok. 3,4 mln zł. Zgodnie z umową, za ok. 18 miesięcy planujemy uzyskać decyzję środowiskową, a rok później odebrać dokumentację. W następnym kroku będziemy składać wniosek o wydanie decyzji ZRID.
Cel inwestycji
Celem inwestycji jest przygotowanie dokumentacji, która przewiduje m.in. wzmocnienie nawierzchni drogi i jej dostosowanie do nośności 11,5 t/oś. Wiązać się to będzie z rozbiórką dotychczasowej nawierzchni z płyt betonowych. W ramach prac przebudowane zostaną skrzyżowania, powstaną zatoki autobusowe, chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa, co znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na rozbudowanym odcinku.
Oczekiwane rezultaty
Rozbudowa DK22 między Czarną Wodą a Zblewem przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego i poprawy bezpieczeństwa (m.in. poprzez rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego). Zwiększy też dostępność transportową terenów sąsiadujących z inwestycją.
Rozbudowa pozytywnie wpłynie również na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.
(GDDKiA)