Polecamy
Ścieżka powrotu
Treść strony
„Dobrze jest nam tu być…” - te pochodzące z legendy o genezie opactwa w Pelplinie słowa stały się hasłem wiodącym tegorocznych obchodów Dnia Kociewia w szkole w Bytoni. Zorganizowano je 15 i 16 lutego.
"DOBRZE JEST NAM TU BYĆ…"
W czwartek uczniowie klasy V obejrzeli filmowy materiał edukacyjny złożony z fragmentów produkcji „Chata”. Dało im to możliwość wysłuchania dialogów w gwarze kociewskiej, którą przybliżał sam reżyser wspomnianego filmu, pan Mirosław Umerski. Druga część spotkania z panem Mirkiem miała miejsce w Izbie Regionalnej, gdzie nasi piątoklasiści dzięki zgromadzonym w niej artefaktom poznawali realia życia na dawnej wsi kociewskiej. W tym samym czasie czwartoklasiści pod okiem pani Reginy Umerskiej piekli szandar w szkolnej sali kulinarnej. Po korytarzach snuł się cudowny zapach wskazujący, gdzie działa ekipa przygotowująca ów regionalny przysmak.
W kolejnym dniu dla społeczności szkolnej zaplanowano kilka atrakcji z silnie kociewskim akcentem. Należały do nich:
- kolorowanie wzorów haftu kociewskiego (klasy I-III)
- rozwiązywanie rebusów dotyczących miast Kociewia (kl. IV)
- degustacja szandaru
- konkurs zespołowy pod hasłem „Skarby naszej Izby Regionalnej”, w którym wzięli udział reprezentanci klas IV, V oraz VI (mierzyli się oni z zadaniami mającymi formę aktywnego spaceru po naszej Izbie).
Obchody Światowego Dnia Kociewia zostały zwieńczone spotkaniem społeczności szkolnej w sali konferencyjnej. Jego uczestnicy wysłuchali montażu słowno-muzycznego w gwarze kociewskiej wykonanego przez uczniów szkoływ Bytoni. Tu dokonano podsumowania obchodów Dnia Kociewia, a jego istotnym elementem było rozstrzygnięcie dwóch konkursów regionalnych: indywidualnego plastycznego pt. „Herb Kociewia” oraz zespołowego zatytułowanego „Skarby naszej Izby Regionalnej”.
Nie ulega wątpliwości, że powyższe działania posłużyły wzmocnieniu więzi z regionem. Pozostaje życzyć sobie, aby zawsze żyło nam się tutaj tak, by słowa opata Wernera – „Dobrze nam tu być” – mogły płynąć z każdego z naszych kociewskich serc.
(Alina Zabrocka, SP w Bytoni)